سفارش تبلیغ
صبا ویژن


از گرجستان بیاموزیم - شهر خوبان


درباره نویسنده
از گرجستان بیاموزیم - شهر خوبان
سید حمید کلانتری
در بهار سال 1335 در همت آباد در 30کیلومتری یزد متولد شدم. حدود سه سالگی از یزد به تهران رفتیم. در آن سالها خیلی ها به دلیل خشک شدن قنات آبادی به تهران و اطراف مهاجرت کردند. دوران ابتدایی در میدان بروجردی زندگی می کردیم.وبعد به خیابان پیروزی و کوکاکولا رفتیم. در فعالیتهای فرهنگی،مذهبی مسجد مسلم ابن عقیل و مسجد حضرت محمد ( ص) که از مساجد فعال تهران و منطقه بودند،تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی مشارکت داشتم. بعد از دریافت دیپلم ریاضی در انشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) پذیرفته شدم. از همان سال اول جزء جمعی بودم که مجموعه فعالیت های مبارزاتی دانشگاه را برنامه ریزی و هدایت می کرد. در سال 56 ازدواج کردم ، حاصل ازدواج 4 فرزند( 2پسر و 2دختر ) می باشد. خدای مهربان را به خاطر داشتن همسرو فرزندانی خوب و همراه همیشه شاکرم. پس از انقلاب یک سال مدیر دبیرستان آذر شدم و از بهار سال 60 به جهاد سازندگی پیوستم. جهاد درسهای بسیار زیادی در امور مختلف به ویژه برنامه ریزی ، مدیریت کار با مردم به ویژه جامعه شریف روستایی نصیبم ساخت. دوسال و نیم معاون ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ و پس از پایان جنگ به عنوان معاون امور اجتماعی وزارت جهاد و بعد معاون ترویج و مشارکت مردمی انتخاب شدم. پس از 4سال ونیم خدمت در این مسئولیت به دلایلی 4سال از جهاد خارج شدم. 2سال به عنوان مشاور وزیر ارشاد و 2سال هم معاون پژوهشی دبیرخانه شوراهای جوانان. با انتخاب آقای خاتمی به عنوان رئیس جمهور در 2 خرداد 76 دوباره به جهاد برگشتم و به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها مراتع کشور معین شدم. بعد از 4سال به دعوت دوستان و برادران یزدی و با تصویب دولت به عنوان استاندار یزد منصوب شدم. 4سال و 40 روز هم در این مسئولیت که فضای جدیدی از کار و تلاش در عرصه منطقه ای بود، در خدمت همشهریان خوب و عزیز یزدی فعالیت نمودم و فرصتی فراهم شد تا با نیازها ، استعدادها ، امکانات و محدودیت های توسعه استان از نزدیک آشنا شوم. پس از بازگشت به تهران طی دو سال گذشته به صورت تمام وقت و پاره وقت در دبیرخانه مجمع تشخیص ، به عنوان مسئول کمیته مدیریت و نظام اداری مشغول بوده ام و البته در کنار این موضوع در چند موسسه عام المنفعه و غیردولتی و یکی دو شرکت همکاری نموده ام و حال در خدمت شهرخوبان به عنوان کانونی برای اندیشیدن
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
یزد
انتخابات
مناسبت
دیدارها
پیامها
پاییز 1387
تابستان 1387
بهار 1387
زمستان 1386
پاییز 1386
آذر 1387
دی 1387
بهمن 1387
اسفند 1387
فروردین 1388
اردیبهشت 1388
خرداد 1388
تیر 1388
شهریور 1388
مهر 1388
آبان 1388
دی 88
بهمن 88
اسفند 88
فروردین 89
اردیبهشت 89
خرداد 89
تیر 89
مرداد 89
شهریور 89
آذر 89
آبان 89
مهر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
اردیبهشت 90
تیر 90
مرداد 90
مهر 90
شهریور 90
آذر 90
آبان 90
دی 90
خرداد 91
مهر 91
آذر 91
آبان 91
دی 91
بهمن 91
فروردین 92
اسفند 91
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
بهمن 92
اسفند 92
فروردین 93
تیر 93
مرداد 93
اسفند 93
بهمن 93
فروردین 94
شهریور 94
فروردین 95
بهمن 94
اردیبهشت 95
تیر 95
آبان 95
آذر 95
اردیبهشت 96
تیر 96
آذر 96


لینک دوستان
یزدنا
یزد فردا
یزدآنلاین
سید محمد خاتمی
توان گستر
رستاق
شهرنیکان
بهارنو
وبلاگ فارسی
لیست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ایران
اخبار فاوا
تفریحات اینترنتی
تالارهای گفتگو
خرید اینترنتی
طراحی وب

عضویت در خبرنامه
 
لوگوی وبلاگ
از گرجستان بیاموزیم - شهر خوبان

آمار بازدید
بازدید کل :226676
بازدید امروز : 40
 RSS 

درسفر کوتاهی که به همراه تعدادی از مدیران تعاونی‌ها برای گسترش تعاملات تعاونی‌ها با فعالیتهای اقتصادی و تولیدی در کشور گرجستان و با نگاه توسعه صادرات به این کشور داشتیم، در کنار ظرفیتها و مزیتهایی که برای کسب و کار به ویژه در بخش گردشگری و خدمات وجود داشت، موضوعی که بیش از هر چیز جلب توجه می‌نمود، موفقیت‌های بزرگ گرجستان در بهبود محیط کسب وکار، توسعه و جذب سرمایه‌گذاری خارجی و راه اندازی و فعال شدن بنگاه‌های اقتصادی با استفاده از برنامه دولت الکترونیک و توسعه خدمات مبتنی برگسترش فنآوری اطلاعات و ارتباطات بود.

نتیجه اقدامات موفق گرجستان در این حوزه که غالباً از ده سال گذشته شروع شده یا سرعت گرفته است، شامل کسب رتبه هشتم در آزادی کسب و کار، ثبات قیمت‌ها و حمایت دولت از بخش خصوصی، کسب رتبه نهم در استقرار دولت الکترونیک، توفیق بالا در جذب سرمایه‌گذاری خارجی به ویژه از طرف ترکیه، چین، آذربایجان و انگلستان، رسیدن به نرخ تورم 8/2درصد و کسب رتبه نوزدهم دنیا در آزادی و مدیریت مناسب اقتصاد و سومین کشور امن جهان در سال 2017 بوده است .

اقدام بسیارمناسب و اثربخشی که موجب دست یابی به ارائه خدمات سریع به مردم، شهروندان، سرمایه‌گذاران خارجی و فعالان اقتصادی شده است، تأسیس یک مرکز بزرگ ارائه خدمت به مردم در کلیه زمینه های مورد نیاز است. نام این مرکز که در طبقه همکف ساختمان وزارت اقتصاد و توسعه پایدارقراردارد، Public Service Hall(P.S.H) یا کریدور خدمات عمومی است؛ مکانی که ما در ایران از آن به «پنجره واحد» تعبیر می‌کنیم.

اما ویژگی بر جسته این مرکز آن است که کلیه خدمات، تسهیلات و مساعدتهایی که دستگاه‌ها و سازمانهای اجرایی مختلف مثل آب، برق، گاز، ثبت اسناد، ثبت احوال، گذرنامه، شماره‌گذاری انواع خدمات خرید و فروش، ثبت شرکت، اخذ مجوزهای کسب و کار و استفاده از تسهیلات بانکی، خدمات بیمه، مالیات و گمرک و امثال آنها مستقیماً به افراد متقاضی درکمترین زمان ممکن ارائه می‌شود.

در این سالن، قریب به 100 میز دو نفره با 200 مانیتور در مقابل هست و بخش‌ها و موضوعات خدمتی متفاوتی در آن مستقر شده است؛ یعنی حدود 200 پرسنل پشت میزها با اطلاعات، مهارت و آموزش کافی و اطلاعات به روزمی نشینند و در مقابل آنها مراجعین قرار می گیرند و درخواست خود را ارائه می دهند. بلافاصله اطلاعات درخواستی به همراه مشخصات فرد متقاضی به سیستم وارد می شود و چنانچه فرد واجد شرایط برخورداری از آن خدمت بود و مدارکش کامل بود، بلافاصله مجوز یا گواهینامه مربوطه برای وی صادر می شود.

در ورودی مرکز هم حدود 10 غرفه کوچک یک متری برای اخذ عکس پرسنلی تعبیه شده است که هر کس نیاز داشت، همان جا تصویرش وارد سیستم شده و مورد بهره برداری قرار گیرد.

دوستان ایرانی که از این خدمات استفاده کرده بودند، می‌گفتند در فرصت کوتاه 10 تا 15 دقیقه شرکت ثبت می شود و در15 دقیقه خودرو و ملک به نام می شود. دفاتر خدماتی مشابه این مرکز، با مقیاس کوچکتر در همه استان‌های گرجستان مشغول فعالیت هستند.

به نظر می رسد ما در ایران به شدت به ایجاد این چنین مرکزی برای تکریم ارباب رجوع، تحول اداری و کوچک سازی دولت و کاهش هزینه‎ها نیاز داریم . یکی از دستاوردهای بزرگ چنین مجموعه ای ارتقاء شفافیت در همه زمینه ها و حذف هر گونه رشوه، پارتی‌بازی، سوء استفاده و تخلف در بین کارکنان دولت خواهد بود و در کنار آن بهره وری نیروی انسانی با اندازه گیری روشن و مشخص میزان خدمات ارائه شده هر یک از کارکنان و متصدیان افزایش می یابد و از این طریق نیروهای ناکارآمد و سربار شناسایی می شوند .

از دیگر نتایج ارزشمند این اقدام، بهبود رابطه و اعتماد مردم به دولت و رشد سرمایه اجتماعی که بیش از هر زمان کشور نیازمند آن است، خواهد بود.

پیشنهاد میکنم گروهی از کارشناسان و مدیران حاذق، متشکل از سازمان امور اداری واستخدامی، سازمان برنامه و بودجه، وزارت امور اقتصادی و دارایی و اتاق بازرگانی و اصناف، این تجربه موفق را به عنوان پایلوت موردارزیابی و بهره برداری قرار دهند.نویسنده : سید حمید کلانتری » ساعت 3:38 عصر روز دوشنبه 97 شهریور 5