سفارش تبلیغ
صبا ویژن


برداشتهای مهم از مراسم محرم - شهر خوبان


درباره نویسنده
برداشتهای مهم از مراسم محرم - شهر خوبان
سید حمید کلانتری
در بهار سال 1335 در همت آباد در 30کیلومتری یزد متولد شدم. حدود سه سالگی از یزد به تهران رفتیم. در آن سالها خیلی ها به دلیل خشک شدن قنات آبادی به تهران و اطراف مهاجرت کردند. دوران ابتدایی در میدان بروجردی زندگی می کردیم.وبعد به خیابان پیروزی و کوکاکولا رفتیم. در فعالیتهای فرهنگی،مذهبی مسجد مسلم ابن عقیل و مسجد حضرت محمد ( ص) که از مساجد فعال تهران و منطقه بودند،تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی مشارکت داشتم. بعد از دریافت دیپلم ریاضی در انشکده اقتصاد دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق) پذیرفته شدم. از همان سال اول جزء جمعی بودم که مجموعه فعالیت های مبارزاتی دانشگاه را برنامه ریزی و هدایت می کرد. در سال 56 ازدواج کردم ، حاصل ازدواج 4 فرزند( 2پسر و 2دختر ) می باشد. خدای مهربان را به خاطر داشتن همسرو فرزندانی خوب و همراه همیشه شاکرم. پس از انقلاب یک سال مدیر دبیرستان آذر شدم و از بهار سال 60 به جهاد سازندگی پیوستم. جهاد درسهای بسیار زیادی در امور مختلف به ویژه برنامه ریزی ، مدیریت کار با مردم به ویژه جامعه شریف روستایی نصیبم ساخت. دوسال و نیم معاون ستاد پشتیبانی و مهندسی جنگ و پس از پایان جنگ به عنوان معاون امور اجتماعی وزارت جهاد و بعد معاون ترویج و مشارکت مردمی انتخاب شدم. پس از 4سال ونیم خدمت در این مسئولیت به دلایلی 4سال از جهاد خارج شدم. 2سال به عنوان مشاور وزیر ارشاد و 2سال هم معاون پژوهشی دبیرخانه شوراهای جوانان. با انتخاب آقای خاتمی به عنوان رئیس جمهور در 2 خرداد 76 دوباره به جهاد برگشتم و به عنوان معاون وزیر و رئیس سازمان جنگلها مراتع کشور معین شدم. بعد از 4سال به دعوت دوستان و برادران یزدی و با تصویب دولت به عنوان استاندار یزد منصوب شدم. 4سال و 40 روز هم در این مسئولیت که فضای جدیدی از کار و تلاش در عرصه منطقه ای بود، در خدمت همشهریان خوب و عزیز یزدی فعالیت نمودم و فرصتی فراهم شد تا با نیازها ، استعدادها ، امکانات و محدودیت های توسعه استان از نزدیک آشنا شوم. پس از بازگشت به تهران طی دو سال گذشته به صورت تمام وقت و پاره وقت در دبیرخانه مجمع تشخیص ، به عنوان مسئول کمیته مدیریت و نظام اداری مشغول بوده ام و البته در کنار این موضوع در چند موسسه عام المنفعه و غیردولتی و یکی دو شرکت همکاری نموده ام و حال در خدمت شهرخوبان به عنوان کانونی برای اندیشیدن
تماس با نویسنده


آرشیو وبلاگ
یزد
انتخابات
مناسبت
دیدارها
پیامها
پاییز 1387
تابستان 1387
بهار 1387
زمستان 1386
پاییز 1386
آذر 1387
دی 1387
بهمن 1387
اسفند 1387
فروردین 1388
اردیبهشت 1388
خرداد 1388
تیر 1388
شهریور 1388
مهر 1388
آبان 1388
دی 88
بهمن 88
اسفند 88
فروردین 89
اردیبهشت 89
خرداد 89
تیر 89
مرداد 89
شهریور 89
آذر 89
آبان 89
مهر 89
دی 89
بهمن 89
اسفند 89
اردیبهشت 90
تیر 90
مرداد 90
مهر 90
شهریور 90
آذر 90
آبان 90
دی 90
خرداد 91
مهر 91
آذر 91
آبان 91
دی 91
بهمن 91
فروردین 92
اسفند 91
اردیبهشت 92
خرداد 92
تیر 92
مرداد 92
شهریور 92
مهر 92
آبان 92
بهمن 92
اسفند 92
فروردین 93
تیر 93
مرداد 93
اسفند 93
بهمن 93
فروردین 94
شهریور 94
فروردین 95
بهمن 94
اردیبهشت 95
تیر 95
آبان 95
آذر 95
اردیبهشت 96
تیر 96
آذر 96


لینک دوستان
یزدنا
یزد فردا
یزدآنلاین
سید محمد خاتمی
توان گستر
رستاق
شهرنیکان
بهارنو
وبلاگ فارسی
لیست وبلاگ ها
قالب وبلاگ
اخبار ایران
اخبار فاوا
تفریحات اینترنتی
تالارهای گفتگو
خرید اینترنتی
طراحی وب

عضویت در خبرنامه
 
لوگوی وبلاگ
برداشتهای مهم از مراسم محرم - شهر خوبان

آمار بازدید
بازدید کل :226680
بازدید امروز : 44
 RSS 

 

 بیش‌ از 1370 سال از رویداد عجیب کربلا وعاشورا می گذرد. هر سال مراسم عزاداری و بزرگداشت نهضت حسینی گسترده تر از سال و سالهای قبل برگزار می گردد.

ابتدا مروری به بخشی از اتفاقات فراوان دهه اول داشته باشیم تاعظمت کار بیش‌تر روشن شود.

-ناگهان به طور کاملا خودجوش از دو سه روز قبل از محرم، همه مساجد، حسینیه ها، تکایا ‌و محل هیاتها سیاهپوش می شوند.

-دهها هزار مجلس و برنامه عزاداری با دعوت از سخنرانان، مداحان و تعزیه خوانان در شهر وروستا برگزار و ده ها میلیون نفر حداقل یک تا ده بار در آنها شرکت می‌کنند.

-ده ها هزار دسته سینه زنی و زنجیر زنی درشب و  روز تاسوعا و عاشورا با نظم و انضباط خاصی در شهرها و محلات و روستاها به حرکت در می آیند.

-چندصد میلیون وعده غذا با شور و حال و اعتقاد تهیه و با عزت و احترام بین مردم و عزاداران توزیع می شود که با یک برآورد اولیه، هزینه آن از  4 هزار میلیارد تومان بیشترمی شود.

- صدها هزار سفر برای شرکت در مراسم سنتی محلی و فامیلی از تهران و شهرهای بزرگ به سمت شهرهای کوچک و روستاها و زادگاه ها انجام می پذیرد.

-شاید بالغ بر نود درصد مردم با پوشیدن لباس مشکی ‌درحالت عزادار در این برنامه با علاقه و داو‌طلبانه شرکت می‌کنند. و صدها هزار نفر به صورت کمک مالی یا خدمات اجرایی در شکلهای مختلف مشارکت می نمایند.

به موارد بالا می‌توان چندین نکته بزرگ وکوچک دیگر را اضافه کرد. به طور خلاصه می توان گفت مراسم محرم به تنهایی از نظر حجم و گستردگی با مجموعه برنامه های فرهنگی و جمعی سال برابری می کند که برآورد همه هزینه هایش دشوار است.


اما درس‌هایی که می توانیم از این رویداد عظیم و بی نظیر فرهنگی و مذهبی درسطح جهانی بگیریم ‌و نکاتی که باید مورد توجه بیش‌تر قرار دهیم را اشاره می کنم.

اولا؛ بدون هیچ تردیدی این آیین عظیم و ‌باشکوه، با ملاکهای مادی و متعارف دنیوی قابل توجیه نیست. فقط در یک عبارت کوتاه می‌توان گفت: این عشق الهی است.

ثانیا؛ این رویداد عظیم که هر سال هم با توسعه تکرار می شود، گویای این است که سرمایه اجتماعی بالایی در کشور وجود دارد؛ به شرط این که بفهمیم و زمینه احیای آن را فراهم سازیم و بر خلاف برداشت به غلط رایج شده که درایران کار گروهی و جمعی و تعاون وجود ندارد، همکاری های وسیع و خودجوش و بسیار صمیمانه این مراسم عکس این نظر را تایید می‌کند. پس باید فضا ‌و بستر اجتماعی مناسب را فراهم نمود، آن طور که در زمان انقلاب ‌‌و دفاع مقدس رخ داد.

ثالثا؛ آنچه تذکر آن مثل گذشته ضروری است، توجه به محتوا، کیفیت، آگاهی بخشی و توجه به محتوای برنامه ها و پرهیز از تحریفات عاشوراست؛ اقدامی که برگزارکنندگان و دستگاه های فرهنگی بویژه صدا وسیما باید به آن بپردازند که متاسفانه کمتر عنایت دارند. ‌بسیار رنج آور است که این مراسم و برنامه ها با زحمات و هزینه و صرف وقت زیاد برگزار می شود ولی از محتوا ‌و اثربخشی لازم در ارتقاء معرفت دینی جامعه ‌ بویژه نسل جوان برخوردار نیست.

امید است همه فرهیختگان، علاقمندان، ‌دو‌لتمردان و دلسوزان اسلام، کشور، مردم ‌‌و نظام با الهام از آموزه های ناب قیام حسینی ‌‌و حرکت عظیم مردمی در جهت اثربخشی هرچه بیش‌تر این رویداد عظیم ملی و فرهنگی برای توسعه همه جانبه کشور همت گمارند ‌و همگی مردم را بیش‌تر باور کنیم.

انشاءاللهنویسنده : سید حمید کلانتری » ساعت 1:22 عصر روز جمعه 97 شهریور 30